Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Boss Spółka z o.o.
Rezerwacja on-line
PL


Wróżby andrzejkowe – najpopularniejsze i nietypowe pomysły

Wróżby andrzejkowe – najpopularniejsze i nietypowe pomysły

Noc z 29 na 30 listopada to czas na andrzejkowe wróżby i zabawy. W 2021 roku to nieoficjalne święto wypada z poniedziałku na wtorek. Wigilia imienin świętego Andrzeja obchodzona jest hucznie nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach np. na Ukrainie, Słowacji, w Czechach i w Szkocji. Jak obchodzono Andrzejki kiedyś, a jak wygląda to dzisiaj? W naszym dzisiejszym artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie. Podzielimy się z Wami także pomysłami na zabawy andrzejkowe i nietypowe wróżby. Zapraszamy do lektury!


Zabawy andrzejkowe dawniej i dziś

Andrzejkowa noc w dzisiejszych czasach jest przede wszystkim powodem do dobrej zabawy przed zbliżającym się Adwentem. W szkołach i przedszkolach organizowane są dyskoteki, a w klubach huczne andrzejkowe imprezy do białego rana. W 2021 Andrzejki wypadają na początku tygodnia, dlatego większość imprez będzie odbywać się w weekend poprzedzający to święto, czyli 27 listopada. Zabawy andrzejkowe obecnie są traktowane jako rozrywka i niewielu już wierzy w ich czarodziejską moc. Dawniej uczestniczyły w nich przede wszystkim młode kobiety i niezamężne panny. Zbierały się w kameralnym gronie, by modlić się do Św. Andrzeja o znalezienie dobrego męża. Obowiązkowym elementem wieczoru były także wróżby andrzejkowe, związane przede wszystkim z miłością i zamążpójściem.

 

Wróżby andrzejkowe – lanie wosku

 

Najpopularniejsze wróżby andrzejkowe w dawnych czasach to m.in. starosłowiański zwyczaj lania wosku przez dziurkę od klucza. Wierzono, że gdy wosk zastygnie, jego cień rzucany na ścianę ukaże przyszłość. Kształt przypominający serce oznaczał prawdziwą miłość, słońce – pomyślny rok, kot – zdradę, a anioł – dobrą wiadomość.

 

Wróżby andrzejkowe – obieranie jabłka

 

Wróżby andrzejkowe, które pozwolą nam zobaczyć przyszłość, to nie tylko lanie wosku. Do dziś popularne są też wróżby z jabłkami, polegające na obieraniu ich w taki sposób, by uzyskać jak najdłuższą skórkę, a następnie rzuceniu jej za siebie. Ułoży się ona w pierwszą literę imienia naszej przyszłej miłości.

 

Wróżby andrzejkowe – łupiny orzecha

 

Kolejna nietypowa wróżba andrzejkowa polega na ułożeniu dwóch łupin orzecha, symbolizujących nas i naszego wybranka na tafli wody. Jeśli skorupki się spotkają, będzie to oznaczać piękną i trwałą miłość bez przeszkód.

 

Wróżby andrzejkowe – obrączka zawieszona na nitce

 

Do tej wróżby andrzejkowej potrzebna jest obrączka lub gładki pierścionek, który zawieszamy na nitce, łapiąc jej dwa końce kciukiem i palcem wskazującym. Następnie liczymy, ile razy obrączka się zabuja, zanim całkiem się zatrzyma. Ta liczba oznacza literę alfabetu, od której zaczynać się będzie imię naszego przyszłego męża.

 

Wróżby andrzejkowe – rzut monetą

 

Ta wróżba andrzejkowa polega na próbie trafienia monetą do naczynia z wodą. Wcześniej należy pomyśleć życzenie, które spełni się, jeśli po naszym rzucie moneta znajdzie się w naczyniu.

 

Zabawy andrzejkowe – buty

 

Najbardziej znane tradycyjne zabawy andrzejkowe, to te z butami. Należą też do tych najbardziej lubianych, bez których trudno wyobrazić sobie andrzejkową imprezę. Wróżby andrzejkowe z butami dotyczą miłości i ożenku. Wszyscy uczestnicy zabawy zdejmują jeden but, a następnie ustawiają je jeden za drugim, zmierzając w kierunku drzwi. But, który znajdował się na końcu, trafia na początek kolejki i cała kolumna w taki sposób przesuwa się do przodu. Osoba, której but jako pierwszy przekroczy próg, zmieni niedługo swój stan cywilny. Inna zabawa andrzejkowa z butami polega na rzucaniu buta za siebie w kierunku drzwi. Jeśli but upadł noskiem w ich kierunku, oznacza to rychły ślub.

 

Andrzejki 2021 Warszawa
 zabawy andrzejkowe w hotelu

 

Andrzejki to idealna okazja do świętowania i dobrej zabawy. Następna będzie dopiero w Sylwestra! Ostatnią noc listopada możesz spędzić w klimatycznym wnętrzu, w którym panuje magiczna atmosfera. Zabawa Andrzejkowa w Hotelu Boss to najnowsze i ponadczasowe hity, wykwintne menu, stół polskich przysmaków, open bar i o wiele, wiele więcej. Nie czekaj i złóż rezerwację. Niech dobra zabawa Cię nie ominie!

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, by być na bieżąco z aktualnymi ofertami oraz aktualnościami.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w formularzu w celu otrzymywania ofert marketingowych zawartych w naszym Newsletter od Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe Boss sp. z o.o.
Wyrażam zgodę na przesyłanie przez Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe Boss sp. z o.o. informacji handlowej zawartej w naszym newsletter środkami komunikacji elektronicznej zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

Udogodnienia

hotel boss
Hotel Boss*** informuje, że w roku 2021 uzyskał subwencję finansową w ramach programu „TARCZA FINANSOWA 2.0 POLSKIEGO FUNDUSZU ROZWOJU DLA MIKRO, MAŁYCH I ŚREDNICH FIRM”.
Podmiotem udzielającym wsparcia był Polski Fundusz Rozwoju.
hotel boss
Hotel Boss*** otrzymał dotację z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach działania 3.4. Dotacje na kapitał obrotowy
Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020